Ana Sayfa Siyaset 30 Mayıs 2021 1 Görüntüleme

Haliç semalarında görsel coşku! Kılıçdaroğlu’ndan gençlere: Fatih, sizsiniz; Fatih, hepimiziz…

Fatih’in İstanbul’a giriş yaptığı Haliç semaları, yüzlerce “drone”un Fethi simgeleyen 10 dakikalık süper multimedya gösterisiyle aydınlandı. Kentin 8 farklı sembolik noktasında eş vakitli olarak ışık ve ses şovları düzenlendi. Haliç’teki aktiflikte konuşan ve gençlere seslenen CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Rol modeliniz burada. Bu kentin her santimetre karesinde. 20 yaşında genç Sultan sizin modeliniz. Ona bakın ve siz de farklı düşünme yüreğinize, uğraş yüreğinize, keşfedilmemiş yollara gitme yüreğinize, imkansızı isteme yüreğinize sahip çıkın. Ve ibret alın; Fatih’in fethettiği canım İstanbul’un, asırlar sonra düşürüldüğü halden ibret alın. Ve yüreğinizi de tekrar tıpkı İstanbul’un şahlanışından alın. Fatih biziz; Fatih sizsiniz sevgili gençler. Fatih, hepimiziz…” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 29 Mayıs İstanbul’un Fethi’nin 568’nci yıl dönümü kutlamalarını, mükemmel bir aktiflikle noktaladı. Beyoğlu’ndaki Haliç Kongre Merkezi otopark alanında gerçekleştirilen aktifliğin onur konukları, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener oldu. İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek Kaya İmamoğlu mesken sahipliğinde gerçekleştirilen aktiflikte, CHP TBMM Küme Başkanvekili Engin Altay, CHP, GÜZEL Parti ve Saadet Partisi’nin Genel Lider Yardımcıları, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, DÜZGÜN Parti İstanbul Vilayet Lideri Buğra Kavuncu, İBB üst idaresi, İBB Meclisi CHP Küme Başkanvekili Doğan Subaşı, belediye liderleri ile siyasi parti temsilcileri hazır bulundu.

Aktiflik, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u almak için döktürdüğü “şahi” topunun ağzından esinlenerek tasarlanan 37 metrelik sahne üzerinde gerçekleştirildi. Sahne önüne konumlandırılan toplar önünde konumlandırılan özel makyajlı ve kostümlü performans sanatkarları, fetih dönemimin askerlerini canlandırdı.

FATİH’İN KİTABI TANITILDI

İMAMOĞLU: “FATİH SULTAN MEHMED HAN GERÇEK BİR ENTELEKTÜELDİ”

“Bu kentin fethi, yalnızca surların ve zincirlerin aşılmasıyla başarılmadı” diyen İmamoğlu, şunları söyledi: “’Toprakları değil, gönülleri fethetmeye gidiyoruz” diyen Fatih, fetihten sonra bu kentte hakim olan yeni hayatı üslubunu da kurguladı. O büyük ve kucaklayıcı önder, bu kadim kentte, her inancı, her çeşit geleneği, her kültürü ve ömür üslubunu koruyan, adil, eşit ve hoşgörülü bir idaresi tanımladı. Zira, istisnasız tüm tarihçilerin mutabık olduğu üzere, Fatih Sultan Mehmed Han gerçek bir entelektüeldi. Eğitime, kültüre, bilim ve sanata yaklaşımıyla çağının çok ilerisindeydi. Uzlaşmaz üzere gösterilen Doğu ve Batı kültürlerini özgün bir sentez içinde buluşturdu ve kültürel bir ‘yeniden doğuşa’, yani rönesansa öncülük etti. Bu, ‘Fatih’in Rönesansı’dır ve en hoş tabirini İstanbul’da bulmuş, İstanbul’la özdeşleşmiştir.”

“FATİH, MANEVİ DÜNYAMIN KIYMETLİ BAŞKANLARINDAN BİRİDİR”

Fatih’in, kendisi için, kişiliğinden, çabasından ve derinliğinden ilham aldığı eşsiz bir şahsiyet olduğuna vurgu yapan İmamoğlu, “Kuşkusuz, Fatih Sultan Mehmet dünya tarihi için olduğu kadar İstanbul’da yaşayan herkes için çok kıymetli bir padişahtır. Lakin Fatih, ferdî olarak benim için en az iki defa kıymetlidir. Zira, o kutlu padişah, İstanbul’un fethinden yalnızca 8 yıl sonra, benim doğup büyüdüğüm, kimliğimi ve kişiliğimi bulduğum ve de her bir hücreme kadar manevi bedelleri benliğime yer etmiş olan Trabzon’u da fethetmiş olan padişahtır tıpkı vakitte. O nedenle Fatih, benim manevi dünyamın kıymetli başkanlarından biridir. Tıpkı fetihten yüzyıllar sonra, bu hoş kenti düşman işgalinden kurtaran ve yine ayağa kaldıran bir öteki dünya önderi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk üzere. Ne memnun bize ki, tarihimizde müsaadeden yürüyebileceğimiz ve bize hayat uzunluğu yol gösterecek böylesi büyük kahramanlarımız ve başkanlarımız var” dedi.

“568 YIL EVVEL FATİH KAZANDIRDI, 98 SENE EVVEL ATATÜRK KURTARDI”

İstanbul’u 568 yıl evvel Fatih Sultan Mehmet kazandırdığını, 98 sene evvel de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün düşman işgalinden kurtardığının altını çizen İmamoğlu, “O yüzden bu kutsal kent, tarihimizdeki en kıymetli iki başkanından bizlere emanettir. Bu emanete, Fatih Mehmet Sultan Han’ın yaptığı üzere adil, hoşgörülü ve eşit; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği üzere akılla, bilimle, yürekle ve itinayla sahip çıkmak boynumuzun borcudur. İşte biz, bu tarihi şuurla ve ısrarla, bu büyük emanete ihanet edecek bir teşebbüs olarak gördüğümüz Beton Kanal’a şiddetle karşı çıkıyoruz. Zira biliyoruz ki, inşa edilmek istenen beton kanal bu kentin kalbine vurulacak bir hançerden farksızdır. Bu aziz kenti korumak, bu aziz emanete sahip çıkmak yalnızca 16 milyon İstanbullunun değil, 83 milyonun vazifesi ve hakkıdır. Zira bu aziz kent, bu millete emanet edilmiştir. Bugün tüm İstanbullulara, ‘İstanbul Senin’ diyebiliyorsak, tam 568 yıl evvel bugün gerçekleşen bu fetih ve onun kumandanı Fatih Sultan Mehmed Han sayesindedir. Onların mirası olan bu süper kenti daima birlikte daha hoş günlere taşıyacağımıza yürekten inanıyorum. Fatih Sultan Mehmed Han’ı ve fetihte rol alan, şehit yahut gazi olan askerlerini bir defa daha hürmetle anıyor, 16 milyon ismine İstanbul’un Fethi’ni coşkuyla kutluyorum” tabirlerini kullandı.

AKŞENER: “DÜNYAYA ÖRNEK BİR İDARE ANLAYIŞINI HER TARAFA GÖSTERDİK”

Aktiflik alanında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti aktaran Akşener ise, hislerini, “Bugün burada olmak inanılmaz can verici, hoş bir his. Tam 568 yıl önce Peygamber Efendimizin muştusunu verdiği, İstanbul’un fethedildiği tarih. Bir tarihçi olarak; gemilerin zincirleri aştırıldığı, zekanın sembolü olan Haliç’in kenarındayız. Yıllar önce o hoş asker, o hoş kumandan İstanbul’u fethetti. Peygamber Efendimiz’in muştusuna uygun bir biçimde dünyanın incisi, iki kıtanın birleştirildiği o İstanbul kentindeki ne hayat üslubuna, ne mimariye, ne burada yaşanan insanların hiçbir alanına uzatmadan, iki kültürün birleşiminde bir sentez ortaya çıkardılar. Ve biz 568 yıl önce hayat stillerine, tercihlere ve seçilen yolda yürümeye nasıl bir hürmet gösterildiğini, buna bu davranış biçimine nasıl hürmet gösterildiğini ve adaletin nasıl işlediğini o vakitler dünyaya örnek olan bir idare anlayışıyla her tarafa gösterdik” kelamlarıyla lisana getirdi.

“İMAMOĞLU’NUN FATİH’TEN FEYZ ALACAĞINA İNANIYORUM”

İmamoğlu’nun, İstanbul’un şehriemini olarak Fatih’in adaletinden ve hürmetinden feyz alıp, o yolda yürüyeceğine inandığını belirten Akşener, “İstanbul, hoş kent. İstanbul, dünyanın incisi. İstanbul, bizlere miras. İstanbul, atalarımızdan bize, bizim de çocuklarımıza, torunlarımıza bırakacağımız bir miras. Göllerini, sularını, toprağını, yeşilini, insanını, hayvanını, neyi varsa, çiçeğini, böceğini, her şeyini gördüğümüz üzere bakmak zorunda olduğumuz, gözümüz üzere esirgemek zorunda olduğumuz kentimiz. Bir dünya mirası. Yalnızca bizim milletimize, Anadolu’muza, Türkiye’mize değil; dünyanın mirası. Onu korumak ve güzelleştirmek, yarına miras bırakmak hepimizin görevi” tabirlerini kullandı.

“İSTANBULLULAR, UCUBE KANALI ENGELLEMEK İMAMOĞLU’NU SEÇTİ”

“İstanbullu, İstanbul’un betona görülmesini, yeşilinin yok edilmesini, beşerlerine hoyratça davranılmasını ve en son Kanal İstanbul denilen o ucube sistemin oluşmasını engellemek için 31 Mart’ta Sayın İmamoğlu’nu belediye lideri olarak tercih etti” diyen Akşener, şunları söyledi: “İstanbullu daha ne yapsın? İdaresi değiştirdi. Ben, Ekrem Beyefendi kardeşimin, bu mirasa nasıl hürmet gösterdiğini, nasıl hürmet göstereceğini biliyorum. Ona inanıyorum. Umarım burada ortaya koyacağımız ve koyduğumuz, koyacak olduğunuz tutumun, bu mirasa gösterdiğimiz, göstereceğimiz hürmetin başka kadim kentlerimizde idarede bulunan herkese örnek olmasını diliyorum. Ve gençlerimiz… Biz büyükler örnek epeyce, aklı, inancı, saygıyı, bilimi öne koydukça, yarın miras bırakacağımız, bugünün çocuklarının, gençlerinin de yarın İstanbul’a tıpkı derecede sahip çıkacağına inanıyorum. Hoş bir seyahat bu. İnşallah seyahatte Allah sizleri, bizleri utandırmasın. Liderim, Allah sizin gözünüzü aşağı eğdirmesin. Cenab-ı Hak, hiç birimizi hem kendi huzurunda hem de kullarının karşısında mahcup etmesin. Her birinizi hürmetle, sevgiyle selamlıyorum.”

KILIÇDAROĞLU: “FATİH, ASIRLARIN KAHRAMANI”

Akşener’in akabinde konuşan Kılıçdaroğlu, kelamlarına, “Bugün burada, Osmanlı Devleti’nin en genç padişahlarından olan, o vakit yalnızca 20 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet Han ve ulu ordusunu rahmet ve minnetle yâd etmek için buluştuk” halinde başladı. Fatih’in çağ açıp kapatan bir başkan olduğuna vurgu yapan Kılıçdaroğlu, “Dolayısıyla kendisi de vaktinin değil, asırların kahramanı olmuştur. Bu o denli bir gurur, o denli bir onurdur ki, İstanbul’un fethinin üzerinden tam 568 yıl geçti, biz her yıl birebir heyecanla kutluyoruz. İnşallah daima bir arada ebediyete kadar da kutlamaya devam edeceğiz. İstanbul Fatih’ine ve onun emanetine sahip çıkan ve bu kenti işgalcilerden kurtaran Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği üzere, ‘Bu kent Türk vatanının ziyneti, Türk tarihinin serveti, Türk milletinin gözbebeğidir” sözlerini kulandı.

“FETHETTİĞİMİZ YALNIZCA İSTANBUL DEĞİL; KENDİMİZDİ”

“ROL MODELİNİZ GENÇ SULTAN”

Türkiye’nin büyük problemleri olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, konuşmasını, “1000 yıllık devlet geleneklerimiz, bu sorumsuz ve gözü doymaz, çeteleşmiş iktidarın elinde magazine dönüşmüş durumda. Bu süreçte en çok haksızlık da bu kente yapıldı. Devletimizin saygınlığı, İstanbul’un prestiji, kendisine ihanet etmiş saray iktidarının, mafya ve çetelerle giriştiği magazinsel bağların elinde can çekişiyor. Kendimize inanmak zorundayız. Zorluklara göğüs germek zorundayız. Fatih Sultan Mehmet Han’dan bize miras kalan cüretle, bu millet endişeyi fethedecektir. Bilhassa gençlere mesajım; rol modeliniz burada. Bu kentin her santimetre karesinde. 20 yaşında genç Sultan sizin modeliniz. Ona bakın ve siz de farklı düşünme yüreğinize, çaba yüreğinize, keşfedilmemiş yollara gitme yüreğinize, imkansızı isteme yüreğinize sahip çıkın. Ve ibret alın; Fatih’in fethettiği canım İstanbul’un, asırlar sonra düşürüldüğü halden ibret alın. Ve yüreğinizi de yeniden tıpkı İstanbul’un şahlanışından alın. Fatih biziz; Fatih sizsiniz sevgili gençler. Fatih, hepimiziz…” kelamlarıyla tamamladı.

EVVEL GÖRSEL ŞÖLEN, SONRA MÜKEMMEL KONSER

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından sonra Mustafa Demir Hoca’nın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti sunuldu. İBB Mehteran Takımı’nın gösterisiyle hareketlenen etkinlikteki heyecan; “drone”, “mapping” ve ışık şovlarıyla doruğa çıktı. Özel olarak programlanan yüzlerce “drone”, 10 dakikalık harika bir multimedya gösterisiyle, Haliç üzerinde görsel şölen yaşattı. 8 farklı noktada; Salacak kıyısı, Pierre Loti, Beşiktaş Yahya Kemal Parkı Fatih Sultan Mehmet Heykeli, Yedikule, Topkapı, Belgrad Kapı, Rumeli Hisarı ve Sarayburnu Atatürk Anıtı’nda da Haliç’teki şovla eş vakitli olarak ışık ve ses şovları düzenlendi. Pandemi nedeniyle aktifliği canlı izleyemeyen İstanbullular, İBB ve İmamoğlu’nun toplumsal medya mecraları üzerinden bu harika görsel şölene, “sanal” olarak tanıklık etti. “Drone”ların gösterisine, 2000 metrekarelik alanı kapsayan ve fethin sembolik anlarını anlatan “mapping” sinema eşlik etti. Görsel şölenin akabinde sahne alan 76 kişilik İskender Paydaş Orkestrası, fethe özel bestelenen marşı icra etti.

Cumhuriyet

hack forum gaziantep escort gaziantep escort